Blog Image

Plaka Tanıma Sistemi

Plaka tanıma sistemleri araç geçiş noktalarına konumlandırılan güvenlik kameralarından elde edilen resim formatındaki görüntüleri yazılım ile yazı formatına çevirir. Yazı formatına çevirilen bu plakalar plaka tanıma yazılımı ile sistemde belirlemiş olduğumuz senaryoya göre giriş veya çıkışta bulunan bariyeri aktif edip, bariyerin açılmasını sağlarlar.
Plaka tanıma yazılımı ile otopark faaliyeti gösteren alanlarda kullanımı durumunda araçların giriş ve çıkış zamanlarını otomatik hesaplatıp, ödeme noktasında ödenecek tutarı bilgi ekranında görüntüleyebilirsiniz.

 

Elde edilen plaka numaralarını ve plaka görselini güvenlik amaçlı yedekleme yapabilirsiniz ve ileride olası bir vaka da arşivinizden bu görüntülere erişim sağlarsınız.

Toplu yaşam alanları gibi sitelerde kullanımı oldukça yaygınlaşan bu sistemler sayesinde açık veya kapalı otopark alanlarında tanımlı olmayan araç girişlerinin önüne geçersiniz. Sitelerde olduğu gibi iş merkezlerinde bu tarz sorunlar ile daha sık karşılaşılmaktadır ve otopark alanlarının haksız kullanımının önüne geçmek için en etkili sistemdir.

Plaka tanıma sistemi yazılımı ile otopark alanlarında sınırlamalar yapabilir, birden fazla aracı bulunan kişiler için kota sistemi uygulayabilirsiniz. Kota sistemi kişinin veya şirketin 5 aracı vardır fakat içeride maksimum 3 araç bulundurabilir gibi kısıtlamalar yapıp, içeride bulunan araç sayısı 3′ e ulaştığı anda diğer araçları için güvenlik bariyeri veya kapıların açılması mümkün olmayacaktır. Kota uygulaması sayesinde otopark alanlarında araç kargaşası ve yoğunluğun önüne geçersiniz.

 

Yeni yürürlüğe girecek olan Alış Veriş Merkezi ( AVM ) gibi alanların açık ve kapalı otoparklarında araçların geçiş noktalarına Plaka Tanıma Sistemi zorunluluğu gelmiş olup, bu sistem ile yazılım üzerinden emniyet ile senkronize bir şekilde bağlantı kurması sağlanacaktır. Plaka tanıma sistemlerinde kullanılan yazılım Emniyet müdürlüğünün sistemi ile on-line olarak bağlantı kurabilecektir ve araç eğer aranan bir araç ise emniyet güçlerine anlık olarak bu araç bilgisi iletilmiş olacaktır.