Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri, oteller, işyerleri vev kapalı birçok alanlarda çeşitli hammaddeler ya da mamül mallar bulunduran depo fabrika atış alanlarındaki yancı ve parlayyıcı maddelere kadar gaz kaçağı riski bulunduran yerlerde, sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç barındıran her merakanda can ve mal güvenliğinin sağlanması için yangına karşı erken uyarı sağlanıp korunan sistemlere verilen isimdir. Çeşitli dedektörler tarafından oluşumu yapılan sistemler bunun haricinde başka birkaç sisteme bağlı bir entegre biçiminde de faaliyet gösterebilir. Alarm anında havalandırma açılabilir ve asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmama gibi komutlar sağlanabilir. Bunun haricinde otomatik olarak yangın söndürme sistemleri de devreye girebilir. Böylece tüm önlemler otomatik ve en hızlı şekilde alınmış olur.

 Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği ve Uluslar arası standartlara göre, yangın alar sistemlerinde bakımın belirli zaman dilimleri içinde yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bakım yapıldığı zamanlarda kontrol paneli test moduna alınıp periyotlara bağlı bir şekilde dedektörlerin belirli oranlar çerçevesinde test aparatları aracılığıyla alarm verdirilmektedir. Loop cihazlarda çalışma hassasiyet oranı, adresi, üretim zamanı, son bakım tarihi gibi gerekli olan tüm bilgilerin hafızada barındırıldığını da belirtelim. Bu sebepten ötürü elektronik haritalama yazılımı ile alınmış olan raporlarda cihaz bakım tarihleri de kaydedilip roparlama haline getirilir. Dedektörlerin geçmişe dönük bir şekilde hafızalarının bulunuyor olması, geçmişe dayalı raporlama imkanı da vermektedir. Dedektörler için güncel ya da geçmişe dayalı durumlarda alarm, arıza, kirlilik gibi eğrilerde de grafik biçiminde izlenir ve raporlama yapılır. Adresleme teknolojisi ve grafil topolojisi özelliği ile cihazlar teknoloji ve kalite bakımından adresli yangın sistemleri de segment bakımından oldukça üst sınıflarda yer almaktadır.

 

 Gazlı Söndürme Sistemi

 Gazlı söndürme sistemi ile beraber korunmakta olan hacimlere yerleştirilmiş yangın algılama dedektörleri, yangın anında algılama olayını gerçekleştirerek kontrol paneline sinyal gönderimi yapar. Alfılama elemanlarından gelmekte olan alarm bilgileri ile uyarı cihazlarını ve gazlı söndürme sistemleri de aktif hale gelir.

 Panel alarm, hata ve uyarı gibi bilgilerde kendisine bağlı bulunmakta olan adresli ekipmanların durumlarını, adres bazlarındaki ekipmanlar ile haberleşip, konvaksiyonel cihazların durumlar çekmiş olduğu akım ve taşımakta olduğu direnler iler değer kontrolu sağlayarak tespit eder.

 

 CO2 Söndürme Sistemleri

 Gazlı söndürme sistemleri ile kullanılmakta olan oldukça eski ve yaygın kullanılan gaz biçimidir. Lokal uygulamalar ile beraber kullanılan tek gaz çeşididir ve özellkle kimyasal içerdiği mahallerde oldukça etkili bir çözüm çeşidi olarak kullanılır. Soğutma etkisi ile beraber narin elektrik ve elektronik cihazların bulunmuş olduğu mahallerde, özel olarak boğma etkisinden ötürü nsanlı mahallerde kullanılmakta olması oldukça sakınca getirir. CO2 gazı, söndürme yapılmakta olan ortamda bağıl oksijen yoğunluğu ve yangın sürmesi için gerek olan oksijen yoğunluğu seviyesi altına düşüğ yangın söndürür.

 

 CO2 Söndürme Sistemleri Özellikleri

 Ozona herhangi bir zararı olmaz

 Fiziksel biçimde söndürme işlemi gerçekleştirir.

 Lokal söndürme amacı ile kullanılabilir.

 İnsan bulunmakta olan mekanlarda kullanım olmaz.

 Yeniden doldurma maliyeti düşük ve yangın oldukça yaygın biçimde bulunabilmektedir.

 Boşaltılma süresi yaklaşık olarak bir ila iki dakika arasındadır.

 

 CO2 Söndürme Sistemleri Kullanıldığı Alanlar

 Kayıt odaları

 Motor odaları

 Güç aktarım odaları

 Jeneratör güç setleri

 Basım evleri

 Endüstriyel firmalar

 Elektrik dağıtım odaları ve merkezleri

 Kablo ve tesisat galerileri

 Yanıcı sıvı depolama alanları

 Geniş ve ticari yemek pişirme alanı

 Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun yangın sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Yangın sistemi her yerden alınabilir fakat Mavi yangın güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik alarm seçimi ile beraber uzman çözümler üretmekteyiz.

 Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi güvenlik firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.