Yangın Alarm Sistemi

 

 

 

 

 

 

 

 

Yangın alarm sistemleri yangının başlamasının ardından hızlı bir şekilde tespit edilmesi, uyarı elemanları ile beraber müdahale edilerek birimlerin yölendirilmesi ve eğer bulunuyorsa ortamdaki tehlikeye girecek olan birimleri pasif hale getirilmesi prensibi ile çalışır. Yangın algılama ve uyarı sistemleri, yangın durumunda mücadele etmek için en önemli adımlar arasındadır. Yangın alarm ve uygulama sistemleri yangının oldukça etkin olarak kontrol altına alınmasını gerektiren ilk zamanlarında algılayıp ilk müdahale işlemine hız katar. Can ve mal kaybını en az düzeye indirmenizi sağlaması alınacak tedbirler alarınsa yangın alarm sistmeleri olması doğru bir tercih olacaktır. Ülkemizde yangın algılama ve söndürme ile alakalı bulunan yönetmelikler ile kurulması planlanan sistemler için bir standart getirilmiş olup, Türkiye ve Dünya standartlarında algılama sistemi çözümleri sunuyoruz. Unutmayın!.. Korumak Kazanmaktan Daha Kolaydır.

 

Genel olarak bakıldığı zaman erken uyarı sistemleri yangının üç ana karakteri olan duman, alev ve ni ısı artışı gibi birkaç karakteri algılayıp faaliyet gösterir. Yangın dumanı, ısı ve alev özelliklerini algılama olarak birini ya da birkaçını algılayarak faaliyet gösterir. Her zaman tüm dedektör türlerinin bir arada kullanılması önerilir. Yangın Alarm sistemleri, dedektörden aldığı sinyali yorumlar ve çıkışlarını (söndürme sistemi, siren, telefon hattı vs.) bazı tip algılama elemanları kullanılıp hemen her uygulama alanları amacıyla çözüm üretilebilmek mümkün olmaktadır. Yangın algılama sistemlerinde işyеrlеri, dеpolar, еvlеr, otеllеr, fabrikalar, okullar, hastanеlеr vb. yukarıda sayılmış olan yerlerde kullanımı sıklıka göreceğimiz gibi tüm alanlarınız için önleyici bir sistemdir.

 

Yangın Alarm Sistemleri Kaça Ayrılmaktadır?

Yangın alarm sistemleri, çalışma tarzları olarak iki çeşit bölümde incelenebilir.

 

    1. Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

    Konvansiyonel olarak karşımıza çıkan bu sistemde bölgesel denetimler yapılabilmekte olup, 1 bölgeye 30 adet dedektöre kadar eleman bağlantısına hizmet edebilirler. Bölgesel denetimde 30 aktif cihazın hangisinden alarm geldiği tespit edilemeyeceği bir mimariye sahip olduğundan orta ve büyük çaplı projelerde çok tercih edilmez. Sistem elemanlarının maliyet bakımından ekonomik olması tercih sebeplerindendir ve duman, ısı, su baskını, gaz kaçağı, karbonmonoksit ve multi dedektör gibi algılama yapabilen elemanlar ile çalışabilir.

    2. Adresli Yangın Algılama Sistemleri

    Adreslenebilir bu çözümde dedektör bazlı denetimler yapılır ve alarm durumu noktasal olarak tespit edilebilir. Noktasal denetim yapılması yangın hadisesinin gerçekleştiği alana direk müdahele imkanı sunmasının yanında entegrasyona açık bir mimarisi olduğundan, söndürme veya acil anons gibi sistemleri de yönetebilirsiniz. Sistemin genişleyebilir bir mimarisi olduğundan aktif kullanılan cihaza göre binlerde dedektör tek bir sistemde çalışabilir.

 

Adresli ve konvansiyonel yangın algılama sistemlerinde çözüm sunduğumuz markalar; Bosch, Honeywell, System Sensor, Hochiki, Cofem, Maxlogic ve Teletek olup, her geçen gün global markaları bünyemize katmaya devam ediyoruz.