Yangın Periyodik Bakım Hizmetleri

Konvansiyonel veya Adresli yangın algılama sistemlerinin kurulum aşamasından sonra belirli periyotlarda bakım ve temizlik yapılması gerekmekte olup, yangın yönetmeliğinde konu ile alakalı standartlar belirlenmiştir.

 

Sistemin kurulumdan sonra ürünlere ait garanti süresi ile bakım hizmetinin karıştırılmamsı gereken önemli bir konu olup, ürünlerin ortamdaki tüm toz gibi maddelere sürekli maruz kalındığı göz önünde bulundurulmalıdır. Algılayıcı dedektörün temizliği yapılmadıkça algılaması gecikir veya hiç algılama yapamaz hale gelmesi ortamın ne kadar tozlu olduğu ile orantılı olup, standartta 6 ayda bir bakım hizmeti alınması gerekiyor ise çok tozlu ortamlarda 3 ayda bir bakım yapılması gerekebilir.

 

Sistem elemanları olan Duman Dedektörleri, Isı Dedektörleri, Kombine Dedektörler ve yardımcı izleme modüllerinin çalışırlığı test edilir ve olası bir yangın anında sistemin eksiksiz çalışması sağlanır. Her bir ürün kesintizi bir şekilde kontrol paneli ile iletişim kurmalı ve tüm algı kanalları açık olmalıdır. Sistem üzerinde dedektörlerin kirlilik oranları görüntülenebildiği gibi kirlilik eşik oranının üzerine çıkınca sistemde asılsız alarmlar üretip, gereksiz yere panik oluşturabilir. Asılsız alarmların devamı başka bir alarm durumunda yine asılsız algısı oluşturabileceğinden gerçek bir alarm durumunun hangisi olduğuna karar vermeniz güçleşebilir.

 

Tüm bu konular insan yaşamının değeri ve yaşam alanlaırmızın daha güvenli olması karşısında alınacak önlemlerin bilinmesinde fayda sağlayacak hizmetler olup, tüm güvenlik sistemlerinizin bakımını zamanında ve eksiksiz yaptırmak hayati önem taşımaktadır.