Termal Kamera Sistemleri

Termal Kamera Sistemi Nedir ?

Termal kamera sistemi gözle görülmeyen herhangi bir nesnenin ısı enerjisini (IR enerji) algılayarak, bu nesneyi ısı enerjisine göre kodlanmış renkler ve şekiller biçiminde gösteren IP tabanlı kamera sistemidir.

 

Termal BiSpectrum Güvenlik Kameraları

Termal kameraların çalışma prensibi, kızılötesi olarak adlandırılan IR enerjilerin algılanmasına dayanır. Kızılötesi olarak adlandırılan kırmızı ışık ile mikrodalga ışınları arasındadır ancak göz, bu ışın aralığını algılayamaz. Termal kameralar bu ışık dalga boylarına duyarlı olacak şekilde tasarlar, problemleri yada tehlikeleri görmenizi sağlar.

Dünyada Korono virüsü olarak COVİD-19 adı bilinen virüsün enfekte olan kişilerde ateş belirtisine karşı geliştirilmiş sistemler arasında termal kamera sistemleri önemli bir rol oynamaktadır. Çözüm noktasında ±0.5 derece ısı sapma değeri ile çok hassas ölçüm yapabilmesinin yanı sıra BlackBady ısı referans cihazları bu oran ±0.3 dereceye düşmektedir. Kalabalık geçişlerde her kişinin yüz hattını alır ve burdan ısı ölçümü yapıp, belirlediğiniz eşik değeri aralığının dışında ise sesli ve görsel olarak alarm üretebilirsiniz. Yapay zeka algoritması ile ısı ölçümü yaparken kişilerin maske kontrolünüde yapabilen termal kameralar ile maske takmamış kişilerin geçişlerini kısıtlayabilirsiniz. -271 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olan canlı ya da cansız nesneleri ve varlıkları algılayabilir. Termal kamera sistemi sahip olduğu bu üstün algılama özelliği ile her durumda ekstra güvenlik sağlar. Sağladığı güvenlik tedbiri ile gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olur.

 

 

Termal Kamera Ne İşe Yarar ?

Alışveriş Merkezleri gibi kalabalık alanların girişlerinde kişilerin anlık vücut sıcaklıklarını tespit edip, ısı eşik değeri üzerinde olan kişilerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Şirket girişlerinde ısı ölçerli termal kamera veya ısı ölçerli yüz tanıma cihazları ile her giren kişinin vücut ısı ölçümü yapılır ve eğer eşik değerinin üzerinde ise girişi engellenip, ilgili birimlere alarm durumu üretebilir.

 

KOVİD-19 adı ile bilinen korona virüsü salgınının bulaş riskine karşı termal kamera kullanımı oldukça yaygındır. Salgının belirgin vakalarından olan vücutta yüksek ateş belirtisinin tespitinde kullanılması ile ısı eşik değerinden yüksek kişilerin anlık tespitini yapar. Yapay zeka kullanımı ile anlık ısı tespiti yaparken yüze takılan makse kontrolünü de yapabilme kabiliyetine sahiptir. Anlık maske ve ısı kontrolü yapması sayesinde tüm geçiş ve giriş noktalarında kullanımı oldukça yaygındır.

Termal kameralar ayrıca olası bir yangın hadisesinin daha olayın başlaması ile tespitini de yapabilir. Belirlediğiniz alanlardaki ısı derecesinin artması ile alarm durumu aktif olur ve ilgili yerlere bildirim yapabilir. Yangın Algılama Sisteminizi aktif edebilir veya Söndürme sistemini devreye sokabilir.

 

Termal kamera sistemleri, bir görüntüleme yöntemi biçimindeki gözle görülü olmayan ısının yaydığı enerjiyi baz alarak görüntüdeki genel yapıyı IR enerjisine göre oluşturulmakta olan renk ve şekillerin belirlenmekte olduğu bir görüntüleme sistemidir. Sınır güvenliğinde ve farklı kullanım amaçlarında tercih edilmektedir. Gece veya gündüz olması görüntüde önem arz etmez ve her koşulda ısıyı yayan tüm cisimleri kütlesel olarak yaydığı ısıya göre görüntüler. Aynı zamanda temassız ölçüm cihazları olan termal kameralar, nesnelerin yaydıkları bu görünmez enerjiyi algılar ve elektronik sinyale dönüştürülmesinin ardından kamera ekranın termal bir görüntü biçiminde gösterilir. Dünyada Korono virüsü olarak COVİD-19 adı bilinen virüsün enfekte olan kişilerde ateş belirtisine karşı geliştirilmiş sistemler arasında termal kamera sistemleri önemli bir rol oynamaktadır. 

 

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

Bi insan gözü yalnızca elektromanyetik spektrumdaki görünür ışıkları görebilmektedir. Elektromanyetik spektrumdaki, sadece gözümüzün gördüğü ışıklar haricindeki diğer tüm dalga boylarını, (kızılötesi ışık gibi) gözümüz ile görememekteyiz. 0 Kelvin yani -273 °C üzerinde sıcaklık barındıran tüm maddeler termal olarak enerji yaymaktadırlar. Bu enerji maddelerin sıcaklığına bağlı bir şekilde farklılık gösterebilir. Termal enerji gözümüzün görmekte zorlandığı kızılötesi aralıklar ile yayılır. İşte termal kameralarda ise tam olarak bu temel mantık işler. Yani bir termal kamera elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını gösteren bir resim haline getirmektedir.

 

Termal Kamera Nerelerde Kullanılır ?

Salgın hastalığın bulaş riski bulunan kalabalık alanlarda, Yangın riskine karşı olayın başladığı andan itibaren tespitinde, Açık alanda orman yangınlarının ilk anlarında ve bu sayede hızlı müdahele imkanı sunar. Makine ve Otomotiv sanayisinde işlem yapan makinelerin gereğinden fazla ısınması gibi durumların tespitinde kullanımı oldukça yaygındır. Sınır güvenlik noktalarında sızmayı önceden tespit etmede önemli bir rol oynar ve kötü hava koşulları dahil güvenlik seviyesinin yüksek olduğu alanlarda kullanılabilir. Hikvision, Dahua, Bosch, Wisenet, Honeywell ve dünyaca kabul görmüş termal kamera çeşitleri ve fiyatları için bize ulaşın.

 

Teknoloji ve Güvenliği Biraraya Getiren Sistem

Dünyadaki tüm varlıklar belirli bir ısıya sahip olduğu için termal kameraların kullanım alanları oldukça geniştir. Mevcut ortam ısısındaki en ufacık farkları dahi algılayan termal kamera sistemleri, ev, iş yeri, depo gibi alanlarda yüksek güvenlik sağlar. Isının artması turuncudan kırmızıya uzanan bir renk skalası ile belirtilirken, azalan ısı mavi ve mor tonları ile görüntülenir ve böyle sistemin kurulu olduğu alanlardaki her hareket anında gözlemlenebilir. Termal kameralar ile gaz ya da su kaçağı gibi problemlerde kolaylıkla tespit edilebilir. Özellikle büyük üretim yerlerinde, fabrikalarda büyük maddi kayıplar ya da tehlikeli sonuçlar doğurabilecek bu kaçaklar, başlandığı zaman fark edilirse daha kısa sürede müdahale edilerek olası problemlerin önüne geçilmiş olur.

 

Termal kamera sistemleri, ısıyı ve ısının nasıl yayıldığını gözlemlemek için kullanabileceğiniz bir sistemdir. Işık değil ısı algılayarak çalışır ve algıladığı bu ısıya ait verileri ısı haritası olarak yansıtır. Yüksek teknoloji ürünü olan termal kamera sistemleri, nesnelerin çoklu tespiti için de tercih edilmektedir. Termal kamera sistemini, android ya da İOS işlemcili telefonlarla uyumlu olarak kullanabileceğiniz uygulamalarla akıllı telefonlarınızdan izleyebilir ve yönetebilirsiniz.

 

Hırsızlık tehlikesinin yanı sıra, gaz ya da su kaçakları gibi erken müdahale edilmezse hayati olabilecek tehlikelere karşı önlem almak için Mavi Alarm ile görüşebilir ve termal kamera sistemi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Termal Kamera Nerelerde Kullanılır?

Termal kamera sistemler, bizim göz ile görememiş olduğumuz ancak oldukça ciddi problemlere sebebiyet verebilecek problemleri net bir biçimde görmemize yardımcı olur. Ayrıca gözle gördüğümüz bazı sorunların ise çok aciliyet durumu olmadığını düşünebiliriz. Aslında termal kameralar çok daha derin boyutlardaki bilgileri bize sunarak durumun ciddiyetinin ne denli önemli olduğunu da bizlere gösterebilir. Gelişen teknoloji sayesinde termal kamera ile ısı değerini ölçebildiğimizden bir çok alanda kullanım olanağı sunmaktadır. Yangın riski bulunan alanlarınızı ısı artışı olduğu anda tespit edip, belirlediğiniz ısı değerinden yukarıda bir değerde size yangın alarmı bilgisi olarak uyarıcı bir sistem haline gelir. 

Yılın her gününde ve her saatinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinin sürkli bir biçimde çalışması gerekmektedir. Bu ise durmadan çalışma koşullarının bizim için termal kameralar en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Sonuçları oldukça hızlı bir şekilde üretebilen, çok daha iyi, oldukça verimli ve uygun olan bu cihazlarda karşılaşacağınız sorunlarda sizlere oldukça hızlı bir şekilde çözüm olanağı tanımaktadır.

 

Bazen oldukça küçük gibi görünen bir elektrik problemi bile çok büyük sorunlara sebebiyet verebilirve siz farkında olmadan üzerinden oldukça fazla akım geçen bir kablo ısınabilir ve kablo yanarak bir yangına sebep olabilir. Kısaca anlatmak gerekrsek kullanımı ve yapımı oldukça kolay ancak önemi ise çok büyük olan kameralar ile çok ciddi sorunların önüne geçilebilir.

 

Termal Kamera Avantajları Nelerdir? 

Sınır bölgelerinde kamufle edilmiş her cismi yaydığı ısı ile yespit edebilir. Bu sayede canlı cisimleri tespit eder ve bunu bir alarm durumu gibi iletebilir. Yangın riski bulunan tüm endüstriyel alanlarda yangının daha başlamadan ani ısı artışı tespit edip, bunu bir alarm durumu gibi iletebilir.

Orman yangınları gibi hassas bir konuda 2km mesafede ki bir orman yangınını tespit edebilirsiniz. Kullanılacak termal kameranın niteliğine göre bu mesafeler daha da artabilir. Termal kameralar, tesis üzerinde gözle görülmesi mümkün olmayan sorunların oldukça kolay bir şekilde tespit edilip beklenmedik sorunlara engel olmaya yardımcı olmaktadır.

Orta ve uzun vadedeki ortaya çıkacak yüksek onarım maliyetlerinin önüne geçilir. Tesiste yer alan enerji kayıplarının fazla olmuş olduğu noktalar tespit edilmesinin ardından enerji tasarrufu sağlanıp maliyet en az düzeye indirgenir. İşletmelerde yer alan yangın riski erken bir şekilde tespit edilmesinden ötürü herhangi bir can ya da mal güvenliği de en üst düzeyde olur. Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun termal kamera sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Güvenlik sistemi her yerden alınabilir fakat Mavi Alarm Kamera ve Güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik gğvenlik sistemi seçimi ile beraber profesyonel çözümler üretmekteyiz.

 

İşletmelerde yangın güvenliği, tesislerde üretim veya depolama alanalrında oluşan ani ısı değişimleri, sınır güvenliğinde, orman yangınlarında, atık tesislerinde, kimyasal depolama alanalarında, kömür depolama alanlarında, maden ocaklarında ve gözle tespit edilmesi neredeyse imkansız tüm alanlarda termal kamera son derece güvenilir bir teknolojidir.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi güvenlik firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

Hikvision, Dahua, Samsung Wisenet ve Honeywell gibi markaların termal kamera sistemleri ile alakalı çözümler için lütfen iletişime geçin.